fbpx

List of Presidents of India

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on tumblr
Tumblr

India has got 14 Presidents and 3 Acting Presidents from 1950,January 26. Here is the Full List of Presidents of India

14th President of India : Ram Nath Kovind

Born on Died on Birth Place
01.10.1945 Kanpur, Uttar Pradesh
Time Period
25.07.2017 to Incumbent
Academic Career
Bachelor Degree in Commerce from Kanpur University
LLB from DAV College
Other Achievements
Passed IAS, but Refused to Join
Central Government Advocate in the Delhi High Court from 1977 to 1979
Central Government standing counsel in the Supreme Court from 1980 to 1993
Became an advocate-on-record of the Supreme Court of India in 1978
Served as an Advocate of Free Legal Aid Society in New Delhi
Served as the personal assistant of Prime Minister of India Morarji Desai in 1977-1978
Served on the Board of management of Dr. B.R Ambedkar University, Lucknow
Served as Board of Governors of IIM Calcutta
Represented India at the UN and addressed the United Nations General Assembly in October 2002
Political Career
Rajya Sabha MP from the state of Uttar Pradesh in April 1994
Chairman of the Rajya Sabha House Committee
35th Governor of Bihar from 16.08.2015 to 20.06.2017
(Succeeded by Keshri Nath Tripathy)
Honours and Awards
Books Published

13th President of India : Pranab Mukherjee

Born on Died on Birth Place
11.12.1935 Birbhum, West Bengal
Time Period
25.07.2012 to 25.07.2017
Academic Career
LLB from Calcutta University
MA in History from Calcutta University
MA in Political Science from Calcutta University
Other Achievements
He is often described as his “Man for all Seasons”
Upper-Division Clerk in the Office of the Deputy Accountant-General (Post and Telegraph) in Calcutta. In 1963
Lecturer(Asst.Prof.)teaching Political Science at the Vidyanagar College (in South 24 Parganas)
Journalist with the Desher Dak (Call of Motherland)
Chairman of the Indian Statistical Institute in Kolkata
The Planning Board of the Asiatic Society
Chairman and President of the Rabindra Bharati University
Chairman and President of the Nikhil Bharat Banga Sahitya Sammelan
Trustee of the Bangiya Sahitya Parishad
President, SAARC Council of Ministers’ Conference 1995
Board of Governors of the International Monetary Fund 1982–1985
Board of Governors of the World Bank 1982–1985
Board of Governors of the Asian Development Bank 1982–1984
Board of Governors of the African Development Bank 1982–1985
Political Career
Member of Rajya Sabha (the upper house of Indian parliament) in 1969, 1975, 1981, 1993 and 1999
Deputy Leader of the INC in the Rajya Sabha in 1979
Deputy Chairman of the Indian Planning Commission in 1991
Leader of the House in the Lok Sabha in 2004
Chairman of the Campaign Committee of AICC in 1984, 1991, 1996 and 1998
Minister of Defence of India in 2004
External Affairs Minister of India in 1995-1996, 2006-2009,
Commerce Minister of India in 1980-1982, 1984, 1993-1995
Finance Minister of India in 1882-1884, 2009-2012
Union Minister of Industrial Development 1973–1974
Union Minister of Shipping and Transport 1974
Union Minister of Revenue and Banking 1975–1977
Union Minister of Commerce and Steel and Mines 1980–1982
Union Minister of Commerce and Supply 1984
Honours and Awards
Padma Vibhushan, the second highest civilian award of India, in 2008
Bangladesh Liberation War Honour, the second highest award of Bangladesh in 2013
Grand Cross of the National Order of the Ivory Coast in 2016
Known as the “Man for All Seasons”
“Finance Minister of the Year for Asia” by Emerging Markets in 2010
“Best Finance Minister” in the World by Euromoney magazine in 1984
Best Finance Minister in the World by Euromoney magazine in 1984
Honorary Doctor of Letters degree by the University of Wolverhampton in 2011
Honorary D.Litt by the Assam University and Visvesvaraya Technological University in March 2012
Honorary Doctorate of Law by the President of Bangladesh in 2013
Doctor of Civil Law by the University of Mauritius in 2013
Doctorate by the Istanbul University in 2013
Honorary Doctorate from the University of Calcutta in 2014
Honorary Doctorate in political science by the University of Jordan in 2015
Honorary Doctorate by the Al-Quds University of Ramallah, Palestine in 2015
Honorary Doctorate by the Hebrew University of Jerusalem, Israel in 2015
Honorary Doctorate by the Kathmandu University, Nepal in 2016
Honorary Doctorate by the Goa University in 2017
Books Published
Midterm Poll Beyond Survival: Emerging Dimensions of Indian Economy – 1984 Off the Track – 1987
Saga of Struggle and Sacrifice – 1992 Challenges before the Nation – 1992 A Centenary History of the Indian National Congress-2011
Congress and the Making of the Indian Nation-2011 Thoughts and Reflections- 2014 The Dramatic Decade: The Indira Gandhi Years – 2014
Selected Speeches – Pranab Mukherjee- 2015 The Turbulent Years (1980 – 1996) – 2016

12th President of India : Prativa Patil

Born on Died on Birth Place
19.12.1934 Jolgaon, Maharashtra
Time Period
25.07.2007 to 25.07.2012
Academic Career
MA in Political Scienec from Pune University
MA in Economics from Pune University
LLB from Mumbai University
Other Achievements
Set up Vidya Bharati Shikshan Prasarak Mandal, an educational institute which runs a chain of schools and colleges in Amravati, Jalgaon, pune and Mumbai
set up Shram Sadhana Trust, which runs hostels for working women in New Delhi, Mumbai and Pune
Set up an engineering college for rural students in Jalgaon district
Co-founded a cooperative sugar factory known as Sant Muktabai Sahakari Sakhar Karkhana at Muktainagar
Founded a cooperative bank, Pratibha Mahila Sahakari Bank
Political Career
Deputy Minister, Public Health, Prohibition, Tourism, Housing & Parliamentary Affairs, Government of Maharashtra in 1967-72
Cabinet Minister, Social Welfare, Government of Maharashtra in 1972-74
Cabinet Minister, Public Health & Social Welfare, Government of Maharashtra in 1974-75
Cabinet Minister, Prohibition, Rehabilitation and Cultural Affairs, Government of Maharashtra in 1975-76
Cabinet Minister, Education, Government of Maharashtra in 1977-78
Leader of the Opposition, Maharashtra Legislative Assembly in 1979-80
Cabinet Minister, Urban Development and Housing, Government of Maharashtra in 1982-85
Cabinet Minister, Civil Supplies and Social Welfare, Government of Maharashtra in 1983-85
Deputy Chairman, Rajya Sabha in 1986-88
Chairman, Committee of Privileges, Rajya Sabha; Member, Business Advisory Committee, Rajya Sabha in 1986-88
Chairman, House Committee, Lok Sabha in 1991-96
Governor of Rajasthan in 2004-2007
Honours and Awards
—-
Books Published
—-

11th President of India : APJ Abdul Kalam (Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam)

Born on Died on Birth Place
15.10.19931 27.07.2015 Rameswaram, Tamilnadu
Time Period
25.07.2002 to 25.07.2007
Academic Career
Bachelor in Physics from University of Madras
Studied Aerospace Engineering in Madras Institute of Technology
Other Achievements
Scientist at Aeronautical Development Establishment of the Defence Research and Development Organisation (DRDO)
Project director of India’s first Satellite Launch Vehicle (SLV-III) at Indian Space Research Organisation (ISRO) [deployed the Rohini satellite]
Develop the Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) and SLV-III projects
Chief Executive of Integrated Guided Missile Development Programme (IGMDP)
Played a major part in developing many missiles under the mission including Agni, an intermediate range ballistic missile and Prithvi, the tactical surface-to-surface missile
Chief Scientific Adviser to the Prime Minister and Secretary of the Defence Research and Development Organisation
Developed a low cost coronary stent with cardiologist Soma Raju, named the “Kalam-Raju Stent” in 1998
Developed a rugged tablet computer for health care in rural areas with Soma Raju, which was named the “Kalam-Raju Tablet”
Political Career
Honours and Awards
Bharat Ratna, India’s highest civilian honour
Padma Bhushan in 1981 and the Padma Vibhushan in 1990
The first scientist and the first bachelor to occupy Rashtrapati Bhawan
Known as the People’s President
Received 7 honorary doctorates from 40 universities
The researchers at the NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), had discovered a new bacteria on the filters of the International Space Station (ISS) and named it Solibacillus kalamii
The Prime Minister, Mr. Narendra Modi released the commemorative postal stamps on the former President of India, Dr A.P.J. Abdul Kalam
Kerala Technological University was renamed to A P J Abdul Kalam Technological University
India and the US have launched the Fulbright-Kalam Climate Fellowship In September 2014
Wheeler Island, a national missile test site in Odisha, was renamed Abdul Kalam Island
Doctor of Science by Edinburgh University, UK in 2014
Von Braun Award by National Space Society in 2013
Books Published
India 2020: A Vision for the New Millennium (1998) Wings of Fire: An Autobiography (1999) Ignited Minds: Unleashing the Power Within India (2002)
The Luminous Sparks (2004) Mission India (2005) Inspiring Thoughts (2007)
Indomitable Spirit () Envisioning an Empowered Nation You Are Born To Blossom: Take My Journey Beyond (2011)
Turning Points: A journey through challenges (2012) Target 3 Billion (2011) My Journey: Transforming Dreams into Actions (2013)
A Manifesto for Change: A Sequel to India 2020 (2014) Forge your Future: Candid, Forthright, Inspiring (2014) Reignited: Scientific Pathways to a Brighter Future (2015)
Transcendence: My Spiritual Experiences with Pramukh Swamiji (2015) Advantage India: From Challenge to Opportunity (2015)

10th President of India : Kocheril Raman Narayanan

Born on Died on Birth Place
04.02.1921 09.11.2005 Kottayam, Kerala
Time Period
25.07.1997 to 25.07.2002
Academic Career
BA and MA from English Literature from University of Kerala
Studied Political Science from London School of Economics (England)
Achievements
Worked for some time as a journalist with The Hindu and The Times of India
Joined the Indian Foreign Service (IFS) in 1949
Worked as diplomat in the embassies at Rangoon, Tokyo, London, Canberra, and Hanoi
Indian ambassador to Thailand (1967–69), Turkey (1973–75), and the People’s Republic of China (1976–78)
Served as the Vice-Chancellor of Jawaharlal Nehru University
Political Career
Minister of State in the Union cabinet (1985)
Minister of External Affairs (1985–86)
Minister of Science and Technology (1986–89)
Elected as Vice President of India (1992-97)
Honours and Awards
Books Published

9th President of India : Shankar Dayal Sharma

Born on Died on Birth Place
19.08.1918 26.12.1999 Bhopl, Madhya Pradesh
Time Period
25.07.1992 to 25.07.1997
Academic Career
Educated from Punjab University and Lucknow University
Obtained Doctorate in Law from Fitzwilliam College, University of Cambridge
Professional Career and Other Achievement
Taught Law at Lucknow University and at the University of Cambridge
Political Career
Served as a governor of Andhra Pradesh (1984-85), Punjab(1985-86), Maharashtra (1986-87)
Served as vice President of India (1987-92)
Honours and Awards
Won Chakravarti Gold Medal for Social Service by Lucknow University
The International Bar Association presented Sharma with the ‘Living Legends of Law Award of Recognition’
Books Published

8th President of India : Ramaswamy Venkataraman

Born on Died on Birth Place
04.12.1910 27.01.2009 Tanjore, Chennai
Time Period
25.07.1987 to 25.07.1992
Academic Career
Master’s in Economics from Loyola College, Madras
LLBfrom the Law College, Madras
Professional Career and Other Achievement
Member of Board of Governors of International Monetary Fund
Member of Board of Governors of the International Bank for Reconstruction and Development
Member of Board of Governors of the Asian Development Bank
Political Career
Member of the Union Planning Commission in 1967
Held the portfolios of Industries, Labour, Cooperation, Power, Transport and Commercial Taxes from 1957 to 1967
Leader of the Upper House, namely, the Madras Legislative Council
Union Minister of Finance in 1980
Union Minister of Defence
Vice-President in 1984-87
Honours and Awards
Recieved Doctorate of Law (Honoris Causa) from University of Madras
Recieved Doctorate of Law (Honoris Causa) from Nagarjuna University
Got the ‘Tamra Patra’ for participation in the freedom struggle
Recieved the Soviet Land Prize
The title of “Sat Seva Ratna” was conferred on him by His Holiness the Sankaracharya of Kancheepuram
Devotee of the Paramacharya of Kanchi
Books Published
Role of Planning in Industrial Development, 1969
The Role of a Private Member of Parliament, 1986
My Presidential Years, 1995
R. Venkataraman on Contemporary Issues, 1996
Relevance of Gandhi: And Other Essays, 1998

7th President of India : Gyani Zail Singh

Born on Died on Birth Place
05.05.1916 25.12.1994 Sandhwan, Punjab
Time Period
25.07.1982 to 15.07.1987
Academic Career
Educated and learned about Guru Granth Sahib at Shaheed Sikh Missionary College
Works
Political Career
Minister of Agriculture in 1951
Member of the Rajya Sabha in 1956-62
Chief Minister of Punjab in 1972
Minister of Home Affairs in 1980
Honours and Awards
Books Published

6th President of India : Neelam Sanjiva Reddy

Born on Died on Birth Place
19.05.1913 01.06.1996 Anantapur district, Andhra Pradesh
Time Period
25.07.1977 to 25.07.19982
Academic Career
Honorary Doctor of Laws by Sri Venkateswara University
Graduation from University of Madras
Professional Career and Other Achievement
Reddy joined the Indian struggle for independence from 1929
Political Career
Chief Minister of Andhra Pradesh (1956–60, 1962–64)
President of the Indian National Congress (thrice) during 1960-62
Union Minister of Steel and Mines in 1964
Union Minister of Transport, Civil Aviation, Shipping and Tourism in 1966-67
Speaker of the Lok Sabha (1967–69)
Honours and Awards
Books Published

5th President of India : Fakhruddin Ali Ahmed

Born on Died on Birth Place
13.05.1905 11.02.1977 Delhi
Time Period
24.08.1974 to 11.02.1977
Second President who died in Office
Academic Career
Educated from St. Stephen’s College, Delhi, and St Catharine’s College, Cambridge
Professional Career and Other Achievement
Actively participated in the Indian freedom movement from 1925
He was arrested in the Quit India movement and sentenced to 3 1/2 years’ imprisonment in 1942
Became Advocate-General of the Government of Assam in 1953
President of the Assam Football Association and the Assam Cricket Association
In his honour a medical college Fakhruddin Ali Ahmed Medical College has been named
Political Career
Minister of Finance, Revenue and labour in the 1938
Honours and Awards
Awarded an honorary doctorate by the University of Pristina, in Kosovo, in 1975
Books Published

4th President of India : Varahagiri Venkata Giri

Born on Died on Birth Place
10.08.1894 24.06.1980 Berhampur, Odisha
Time Period
24.08.1969 to 24.08.1974
Academic Career
Studied Law from University College Dublin
He was one among the first crop of thirteen Indian students who sat the obligatory year long course at UCD in 1914–15
Professional Career and Other Achievement
joined the Home Rule Movement of Annie Beasant
Closely associated with the labour and trade union movement in India
President of the All India Trade Union Congress in 1926
Political Career
Governor of Uttar Pradesh (1957–1960), Kerala (1960–1965) and Karnataka (1965–1967)
Minister of Labour in 1952
Vice President (1967–1969)
Honours and Awards
Commemorative Medal of the 2500th Anniversary of the founding of the Persian Empire (1971)
King Jigme Singye Investiture Medal (1974)
Bharat Ratna (1975)
Books Published

3rd President of India (first Muslim President): Zakir Husain

Born on Died on Birth Place
xx.xx.1897 03.05.1969 Hyderabad, Telangana
Time Period
13.05.1987 to 03.05.1969
(died in Office)
Academic Career
Received his doctorate in economics from the University of Berlin
PhD in Economics from the Frederick William University of Berlin
Professional Career and Other Achievement
Founded the National Muslim University in 1920
Vice chancellor of the Aligarh Muslim University
Political Career
Governor of Bihar from 1957 to 1962
Vice President of India from 1962 to 1967
Honours and Awards
Bharat Ratna, India’s highest civilian honour, in 1963
Books Published

2nd President of India : Sarvepalli Radhakrishnan

Born on Died on Birth Place
05.09.1888 17.04.1975 xxxxxxxx
Time Period
14.05.1962 to 13.05.1967
Academic Career
MA in Philosophy from Madras Christian College
Professional Career and Other Achievement
King George V Chair of Mental and Moral Science at the University of Calcutta (1921–1932)
Professor of Philosophy at the University of Mysore
Professor of Eastern Religion and Ethics at University of Oxford (1936–1952)
Vice-Chancellor of Andhra University from 1931 to 1936
Vice-Chancellor of Banaras Hindu University (BHU) from 1939 to 1948
Represented India at UNESCO (1946–52)
Ambassador of India to the Soviet Union, from 1949 to 1952
Formed the Krishnarpan Charity Trust
Political Career
Nominated to the League of Nations Committee for Intellectual Cooperation
Vice-President of India in 1952
Honours and Awards
Bharat Ratna, the highest civilian award in India, in 1954
Knighthood in 1931 (appointed a Knight Bachelor)
His birthday is celebrated in India as Teachers’ Day
German “Order pour le Merite for Arts and Science, 1954
Peace Prize of the German Book Trade
Sahitya Akademi fellowship(he is the first person to get this award)
Institution of the Radhakrishnan Scholarships by Oxford University in the memory of Radhakrishnan. The scholarships were later renamed the “Radhakrishnan Chevening Scholarships”
Nominated fifteen times for the Nobel prize in literature, and eleven times for the Nobel Peace prize
Books Published
The philosophy of Rabindranath Tagore, 1918
Indian Philosophy, 1923
The Hindu View of Life, 1926
An Idealist View of Life, 1929
Eastern Religions and Western Thought, 1939
Religion and Society, 1947
The Bhagavadgītā: with an introductory essay, Sanskrit text, English translation and notes, 1948
The Dhammapada, 1950
The Principal Upanishads, 1953
Recovery of Faith, 1956
A Source Book in Indian Philosophy, 1957
Religion, Science & Culture, 1968

1st President of India : Rajendra Prasad

Born on Died on Birth Place
03.12.1884 28.02.1963 Zeradai, Bihar
Time Period
26.01.1950 to 14.05.1962
Academic Career
Secured First position in the entrance examination to the University of Calcutta and was awarded Rs. 30 per month as a scholarship
Graduated with First Division from University of Calcutta
Won Gold Medal while studying Masters in Law
M.A in economics
Professional Career and Other Achievement
Professor of English at the Langat Singh College of Muzaffarpur in (Bihar)
Professor of Economics at Calcutta City College
Lawer at High Court of Bihar and Odisha
President of the Indian National Congress
Political Career
Honours and Awards
Bharat Ratna, the nation’s highest civilian award
Books Published
Satyagraha at Champaran (1922)
Division of India (1946, online)
Atmakatha (1946)
Mahatma Gandhi and Bihar, Some Reminiscences (1949)
Bapu Ke Kadmon Mein (1954)
Since Independence (published in 1960)
Bharatiya Shiksha
At the feet of Mahatma Gandhi

Acting Presidents of India :

Name Reason Period
Basappa Danappa Jatti Fakhruddin Ali Ahmed’s death 11.02.1977 to 25.07.1977
Mohammad Hidayatullah Acting President Varahagiri Venkata Giri’s resignation 20.07.1969 to 24.08.1969
Varahagiri Venkata Giri Zakir Hussain’s death 03.05.1969 to 20.07.1969

Please Share this page

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on tumblr
Tumblr
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Your Comment